AKCE

13.11.2012 - Můj život s... – Festival o životě s odlišností

Festival Můj život s...

Můj život s.. – Záverečná zpráva325.70 KB

Plzeňský festival o životě s odlišností133.02 KB

Termín konání: 18. 11 – 22. 11. 2012

Festival Můj život s... volně navazuje na předcházející 2 ročníky queer festivalu Ozvěny Mezipater Plzeň, které proběhly v listopadu 2010 a 2011 v Plzni.

Protože diváky obou ročníků mnohem více přitahovaly doprovodné akce než vlastní filmy z Mezipater, rozhodli jsme se festival neomezovat jen na propojení s Mezipatry a tedy nutně na queer tematiku, ale jeho postupným rozšířením především v následujících letech dát prostor i jiným lidským jedinečnostem, vášním, touhám a především odlišnostem.

Cílem festivalu Můj život s... je soustředit se na rozličná sociální témata. Poskytnout náhled nejširší kulturní veřejnosti se zaměřením na přímé vzdělávání mladých lidí. Hlavním tématem letošního, prvního ročníku festivalu je HIV pozitivita.

Jsme přesvědčeni, že festival, napomáhající boření bariér a stereotypů a podporující porozumění a toleranci mezi majoritou a minoritami do Plzně patří. Přináší prostor pro debatu o tématech lidské různosti, barevnosti a společenské rozmanitosti.

Umění, ať již filmové, divadelní či výtvarné takový prostor vytváří a oživuje. Jako první akce svého druhu si získává své, doufáme, že stálé a dostatečně stabilní místo v povědomí Plzeňanů a obyvatel Plzeňského kraje.

Záštitu festivalu poskytl primátor města Plzně pan Mgr. Martin Baxa.

Festival se koná ve spolupráci s CPPT, o.p.s. a za podpory Odboru kultury MMP, Plzeňského kraje, UMO 3, Nadace 700 let, Nadačního fondu pro kulturní aktivity občanů města Plzně a hotelu Courtyard by Marriott Pilsen.

Přečtěte si tiskovou zprávu (s programem)133.02 KB

Program

3. – 4. 10. 2012 proběhly v Divadle Dialog 4 představení Divadla Letí po Fredrikovi. 3 z nich byly určeny pro studenty středních škol a následovány besedami s HIV pozitivními lektory z Domu světla. Představení i besedy byly uvedeny v rámci projektu DEJ SI BACHA! společnosti Art for Life.

Vernisáţ výstavy Můj pozitivní den
18. 11. – 17 hodin, kavárna Inkognito
Český fotograf Jiří Třeštík pozoroval svým objektivem jeden den života tří mužů ze tří evropských měst, kteří mají jedno společné — život s HIV infekcí nebo s AIDS onemocněním. Na vernisáži promluví Miroslav Hlavatý, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc.
Výstava potrvá do 24. prosince 2012

Čítání lidu + kapela Burlesque
19. 11. – 19 hodin, klub Anděl
Tradiční program Divadla My se přesouvá z kavárny Jabloň do nového prostoru. Čtení ze zajímavých knih se bude střídat s písněmi hudebního uskupení herců a kulisáků Divadla Alfa „Burlesque“. Některé texty a písně budou simultánně tlumočeny do znakové řeči.

Tambylles
20. 11. – 17 + 20 hodin, kinosál Měšťanské besedy
Česko, 2011, režie Michal Hogenauer
Osmnáctiletý mladistvý delikvent byl propuštěn z výchovného zařízení a s čistým trestním rejstříkem se vrátil zpět k rodičům domů. Místní obyvatelé však pociťují nespravedlnost, nedostatečný trest, nezapomněli, co se zde před lety stalo. Film byl letos vybrán do soutěže studentské sekce festivalu v Cannes. Ivan Říha, představitel hlavní role, bude hostem večerní projekce.

Parade
21. 11. – 17 + 20 hodin, kinosál Měšťanské besedy
Srbsko / Německo / Maďarsko / Slovinsko, 2011, režie Srdjan Dragojevic
Radmilo a Mirko jsou mladý a úspěšný homosexuální pár a byli by šťastným párem téměř kdekoliv kromě Srbska. Snaží se žít diskrétně, ale každý den jsou uráženi homofobní většinou. Navíc Mirko je aktivistou za práva gayů a jeho snem je zorganizovat první úspěšný pochod Pride v Bělehradě.

Pozitivně o pozitivitě – beseda
22. 11. – 17 hodin, kavárna Inkognito
Doc. MUDr. Dalibor Sedláček, CSc. — přednosta Infekční kliniky a vedoucí AIDS centra FN v Plzni bude debatovat o současné situaci, trendech a možnostech léčby HIV/AIDS.

Pozitivní večírek s přehlídkou pozitivní módy a kapelou Mediterian
22. 11. – 20 hodin prostory Kalikovského mlýna
Přehlídka pozitivní módy mladých návrhářek Kláry Šikové a Petry Brzkové.
Mediterian hraje hudbu středomořských národů, ale také hudbu latinskoamerickou. Tu má zpěvák Francisco Hernández v krvi, protože pochází z Kuby.

Více o programu: www.mujzivots.estranky.czwww.panamo.cz
Vstupenky je možné zakoupit na www.plzenskavstupenka.cz, popř. přímo na místě.

Festivalové zamyšlení

Představte si, jak nudný by byl náš svět, kdybychom byli všichni stejní. Kdybychom stejně vypadali, měli stejné schopnosti i vlastnosti. Mám pocit, že o tom byla napsána nějaká sci-fi povídka a že neměla daleko k hororu.

Každý se něčím lišíme. Mnohé odlišnosti jsou záviděníhodné. Vysoké IQ, krásná tvář, herecký talent. Jenže jsou tu také odlišnosti, o které nikdo nestojí. Které si nevybral. Které mu přinesl osud. A právě o nich by měl být náš festival.

Tou klíčovou odlišností je letos život s virem HIV. Po takové jinakosti dozajista netouží nikdo. A přece se už stovky lidí musely naučit s touhle odlišností žít. Snadné to asi není. O HIV se pomalu přestává mluvit, tváříme se, jako by nákaza ani neexistovala. Slušnému člověku se přece něco takového nemůže stát!

Rádi bychom tenhle postoj změnili. V září hrál v Plzni zejména pro studenty středních škol herec Ivan Lupták švédské monodrama Po Fredrikovi. Příběh mladého kluka, kterého nakazí jeho první velká láska. Studenti měli po představení možnost diskutovat s HIV pozitivními lektory.

Tuhle možnost už vám nenabízíme, ale můžete se setkat s jedním z předních odborníků v ČR na léčbu AIDS/HIV, docentem Daliborem Sedláčkem. Ujít si nenechte ani výstavu fotografií Můj pozitivní den. Toulá se po celém světě a jsme moc rádi, že doputovala i do Plzně.

Jan Anderle

Kontakt: Marcela Mašínová
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 602 288 545
Informace o programu: Jan Anderle
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 605 424 814